Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Bojanicach

parafia bojanice makowice

Wizytacja Kanoniczna i Bierzmowanie 23.10.2012 w Bojanicach- wejdź i zobacz

Wizytacja Kanoniczna i Bierzmowanie 23.10.2012 w Bojanicach

Uroczystość kanonicznego objęcia parafii przez ks. Proboszcza Macieja Martynka w Bojanicach
Mszy św. w kościele parafialnym w Bojanicach w niedzielę 15.07.2012 przewodniczył ks. Biskup Adam Bałabuch

wprowadzenie 15.07.2012

Odpust Parafialny i Dożynki 26.08.2012 w Bojanicach. Poświęcenie nowego obrazu

odpust Bojanice 26.08.2012

Bojanice
Najwcześniejsze informacje o kościele w Bojanicach, obecnie p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej,
pochodzą z listu czynszowego z 1370 roku. Kościół wymieniony został przez Georgius, aitarista in Ludwici villa w 1514 roku.
Od 1654 roku do 16 czerwca 1839 roku był kościołem katolickim. Budowla została przebudowana w początku XVIII w.
W 1799 roku budowla powiększona została od północy o zakrystię.
Kościół jest murowany, o ścianach nośnych z kamienia łamanego, na planie prostokąta, salowy, z prosto zamkniętym prezbiterium przykrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym.
Obiekt kryty jest dachem dwuspadowym z ośmioboczną sygnaturką (posadowioną w 1520 roku) zwieńczoną hełmem.
1.07.2012 powstała nowa parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Bojanicach obejmująca Bojanice Makowice Opoczkę i Jakubów

Makowice

Kościół filialny Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Makowicach wzmiankowany był po raz pierwszy w 1372 roku.
Budowla obecna wzniesiona została na przełomie XV i XVI w.
Obudowana w 1596 roku Obecna budowla jest orientowana, wzniesiona z kamienia łamanego, na planie krzyża greckiego.
Dach kościoła jest dwuspadowy, na skrzyżowaniu korpusu z transeptem znajduje się sześcioboczna drewniana wieżyczka.
Wnętrze nakryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Elewacje ozdobione są geometryczną dekoracją sgraffitową, a od zachodu bogaty renesansowy portal.
We wnętrzu znajdują się nagrobki XVI-XVII w. Pomiędzy kościołem a pałacem istniała niegdyś bezpośrednia komunikacja.
Plan krzyża greckiego może wskazywać na jego funkcję nekropolii rodowej. Odpust w kościele obchodzony jest 25 listopada.

Pałac Makowice - wejdź i zobacz

Pałac w Makowicach - wesela bale szkolenia