moja parafia

JAK ZROBIĆ FESTYN - ściągnij

CO UMIEŚCIĆ W GABLOCIE PARAFIALNEJ

PRZED CHRZTEM ŚW.

Chrzest Święty jest pierwszym i najważniejszym Sakramentem. Powoduje on, że człowiek staje się przybranym dzieckiem Boga. Sakramentu chrztu świętego udzielamy zgodnie z ustalonym terminem w kancelarii parafialnej

Wskazania dla rodziców przed Chrztem Świętym dziecka : Miesiąc wcześniej trzeba chrzest zgłosić w kancelarii parafialnej. Mogą to uczynić jedynie rodzice dziecka. Dla każdego dziecka rodzice wybierają rodziców chrzestnych.

Chrzestni winni posiadać: - dojrzałość do spełnienia swego zadania - przynależność do Kościoła Katolickiego i życie zgodne z wiarą - jeśli są z poza parafii zaświadczenie od Ks. proboszcza danego miejsca, świadectwa wiary i moralności. - Chrzestni winni być osobami bierzmowanymi. - Młodzież licealna - przedłoży aktualne świadectwo religii.

Rodzice dziecka przedłożą następujące dokumenty: - metrykę urodzenia dziecka z U.S.C. - świadectwo ślubu kościelnego - zaświadczenie stwierdzające, że chrzestni są osobami wierzącymi i praktykującymi ( jeżeli pochodzą z innej parafii ). Zaświadczenie takie wystawia Ks. proboszcz parafii w której chrzestni zamieszkują. Chrzestnymi nie mogą być osoby niepraktykujące, małżonkowie żyjący bez ślubu kościelnego, a także młodzież nie uczęszczająca na katechizację.

PRZED SAKRAMENTEM MAŁŻEŃSTWA

Związek małżeński zawarty w Kościele Katolickim jest Sakramentem , który z woli Bożej i ustanowienia Chrystusa jest nierozerwalny : "Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela" Narzeczeni zgłaszają się na trzy miesiące przed zawarciem ślubu w kancelarii parafialnej. Formalności prawne poprzedzające zawarcie małżeństwa załatwią albo w parafii narzeczonej, lub w parafii narzeczonego.

Narzeczeni przedłożą następujące dokumenty : - dowód osobisty - metrykę chrztu świętego wydana na trzy miesiące przed datą ślubu - świadectwo bierzmowania - zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego - zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego - świadectwo wygłoszonych zapowiedzi, jeżeli jedna ze stron zamieszkuje w innej parafii

Nauki przedślubne prowadzone są: - w tygodniu zapowiedzianym w ogłoszeniach parafialnych Prosimy o odpowiedzialne podejście do załatwiania wszystkich formalności. Narzeczeni, którzy nie dopilnowali terminu nauk przedślubnych, muszą odbyć nauki we własnym zakresie ( w innej parafii ).

PRZED SAKRAMENTEM BIERZMOWANIA

-

z ustalonej kalsy i szkoły - osobiste zgłoszenie się na początku roku szkolnego u ks. odpowiedzialnego za przygotowanie młodzieży - uczestnictwo w przygotowaniach do sakramentu - jeśli chrzest był w innej parafii - zaświadczenie o sakramencie chrztu św. - życie sakramentalne i realizacja planu przygotowania do bierzmowania

POGRZEB